„Sprawozdawczość budżetowa 2019” – Barbara Jarosz

Sprawozdawczość budżetowa”, to książka, która obrazuje w jaki sposób należy sporządzać sprawozdania, wyjaśnia obowiązujące terminy i określa najlepsze formy, w jaki sposób należy sprawozdania budżetowe przekazywać. Uwzględnia najnowsze zmiany, które zostały wprowadzone w styczniu 2018 roku.

W środku znajdziemy także, tekst rozporządzenia z końca stycznia 2018 roku, na temat sprawozdawczości budżetowej wraz ze zmienionymi wcześniej załącznikami, które dotyczą terminów w jakich przekazywane są sprawozdania w zakresie budżetu państwa, ale też środków europejskich czy samorządów terytorialnych.

“Sprawozdawczość budżetowa” wyjaśnienia

Zawiera przede wszystkim wskazówki, jak w praktyce sporządzić sprawozdania budżetowe oraz zawiera rady na temat rozmaitych operacji finansowych. Znajdziemy tam także nowe wytyczne, które obowiązują według wcześniej wprowadzonych ustaw, procedury oraz przykłady gotowych formularzy, na których możemy wzorować się lub po prostu pomóc sobie w razie kłopotów z danym sprawozdaniem.

W związku z wprowadzeniem ustawy, dotyczącej finansów publicznych, wszelkie jednostki sektora budżetowego, są zobligowane sporządzać sprawozdania na temat gromadzenia, wykorzystania (rozdysponowania) środków publicznych. Dlatego też, tak ważne jest poprawne wypełnienie takich sprawozdań, aby ograniczyć ryzyko pomyłek i nie narazić się na jakiekolwiek zaniedbania, które w późniejszym czasie mogą prowadzić do konsekwencji dotyczących naruszenia dyscypliny środków publicznych, finansów. W tym wypadku rzetelne, poprawne i przede wszystkim terminowe sporządzanie sprawozdań budżetowych nabiera dużego znaczenia i staje się obowiązkowe, w zestawieniu z ciągłymi zmianami i nowymi przepisami, które tych właśnie sprawozdań dotyczą.

Nieoceniona pomoc

Książka “Sprawozdawczość budżetowa” staje się niezbędnym narzędziem, w czasie przygotowywania planów finansowych, planowaniu wydatków oraz ich klasyfikowaniu na każdym z etapów realizacji. Możemy dzięki niej osiągnąć pewność podczas wykonywania i sporządzania sprawozdań budżetowych oraz prowadzeniu ksiąg rachunkowych. “Sprawozdawczość budżetowa”, pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wielu przypadków, zawiera wskazówki eksperta. Jest to kompleksowa, najbardziej skuteczna pomoc dla osób, które na co dzień zajmują się sektorem finansowym i niejednokrotnie nie są pewni jak należy dany dokument wypełnić, właściwie zastosować podziałki klasyfikacji budżetowej i prawidłowo wykonywać plany finansowe danych jednostek. Jest to związane ze stale zmieniającym  się podłożem prawnym, wprowadzaniem nowych ustaw, dlatego nawet najbardziej kompetentni pracownicy, powinni sprawdzić, które z przepisów ulegają zmianom.